Çollaku thotë se s’ka arsye për të dyshuar në heqjen e vizave gjatë këtij viti

0

Ministri i Integrimeve Europiane Bekim Çollaku, thotë se nuk ka asnjë indikacion që liberalizimi i vizave për Kosovën me Bashkimin Europian të mos ndodh këtë vit.

Ai ka deklaruar se deri më tani gjërat kanë ecur përpara dhe se propozimi i Komisionit Europian për heqjen e vizave po kalon nëpër procesin e vendimmarrjes në Këshillin e Ministrave dhe në Parlamentin Europian dhe po diskutohet nga institucionet  relevante.

“Komisioni Europian tani më e ka bërë propozimin ligjor për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës . Është rrjedh e natyrshme dhe e pritur që dy institucionet  tjera, Parlamenti Europian dhe Këshilli i BE-së, ta shqyrtojnë këtë propozim  dhe ta miratojnë atë”, ka thënë Çollaku në një prononcim për gazetën “Zëri”.

Ai po ashtu ka thënë se edhe institucionet e Kosovës janë duke punuar maksimalisht që të mbajnë trendin pozitiv  të zbatimit  në të gjitha aspektet të udhërrëfyesit për liberalizim të vizave.

“ Ne nuk kemi asnjë arsye apo indikacion serioz për të dyshuar nëse qytetarët  do të udhëtojnë  pa viza brenda këtë viti”, ka thënë Çollaku ndër të tjera./drenicasot.com

Share.

About Author