Pas përplasjës Athinë – Tiranë, avionët turq shkelin 15 herë hapësirën ajrore greke

0

Shtatë avionë turq shkelën hapësirën ajrore greke 15 herë në veri-lindje, qendër dhe jug-lindje të detit Egje ditën e djeshme (2 nëntor).

Avionët turq, 5 prej të cilëve po fluturonin në formacion dhe dy fluturonin të ndarë, gjithashtu shkelën edhe Rajonin Informues të Fluturimeve të Athinës plot 4 herë.

Avionët nuk ishin të armatosur dhe nuk pati dyluftime, sipas zyrtarëve të ministrisë greke të mbrojtjes që thanë se avionët turq ishin ndjekur nga avionët grekë

Shkeljet erdhën në të njëjtën ditë që Ministri turk për Çështjet Europiane takoi kryeministrin grek Alexis Tsipras për bisedimet në lidhje me krizën e emigrantëve/DrenicaSot.

MinisGreek PM Alexis Tsipras and Turkey's Minister for European Affairs Omer Celik met at the Maximos Mansion on Wednesday.

Share.

About Author