PARASHIKOHET JAVË E FTOHTË NË KOSOVË

0

Vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave të ftohta të ajrit me presion të ngritur atmosferik.

Në këto kushte do të mbajë mot i vranet dhe me periudha të gjata me diell. Këto masa të ajrit me origjinë nga veriu i kontinentit do të jenë të qëndrueshme për tri ditët e para të javës, duke e zbritur merkurin në termometër nga zero deri -4 gradë Celsius, derisa maksimalet e dites pritet të lëvizin nga 5-9 gradë Celsius.

Reshje shiu nuk parashikohen gjatë kësaj periudhe. Do të fryjë erë nga veriu dhe jugperendimi me shpejtesi mbi  9m/s.

Share.

About Author