Xhavit Drenori si ish-pjestar i UÇK-së, tani kandidat për kryetar të Drenasit(FOTO)

0

Ushtari i Komandantit Fehmi Lladrovci kandidat për Kryetar të Drenasit-XHAVIT DRENORI.

Kandidati i Pavarur për kryetar të Drenasit, Xhavit Drenori kishte qenë pjesëmarrës në luftën e UÇK-së në kohën kur u vra Komandanti Fehmi Lladrovci(vëllau i kundërkandidatit nga PDK-Ramiz Lladrovci),
ai si shumë vullnetarë të tjerë në qershor të vitit 1998 iu kishte bashkangjitur Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ku ishte kthyer nga Gjermania në moshën 19 vjeçare.

Xhaviti ishte nën komandën e Dëshmorit Fehmi Lladrovci në SHKABA-3 dhe në ditën kur u vra Fehmiu, Xhaviti ishte në istikame me 10 bashkëluftëtarët të tjerë ku njëri prejt tyre ishte dhëndrri i Fehmi Lladrovcit.
Xhavit Drenori në njësitin e tij kishte dhënë kontributin e një të riu guximtar dhe më 22 tetor 1998, për shkaqe shëndetësore ishte liruar dhe ndihmuar nga bashkluftetarët e tjerë që të shkonte në Gjermani me dokumenta fallso në mënyrë që të shërohej atje./DRENICA SOT
b

bb

Share.

About Author