Bakteret e zakonshme të lëkurës mund të parandalojnë kancerin e lëkurës

0

Hulumtimi i ri i botuar në revistën “Science Advances” gjen një lloj baktere që mund të mbrojë kundër kancerit të lëkurës.

Një bakter i dobishëm i lëkurës mund të sigurojë mbrojtje shumë të nevojshme kundër kancerit të lëkurës, sugjeron një studim të ri.

Hulumtimi i ri u krye nga shkencëtarë në Universitetin e Kalifornisë, transmeton Indeksonline.

Studiuesit kryen një analizë molekulare të produkteve metabolike të baktereve që gjenden në lëkurën e njeriut dhe zbuluan se pjesët e ashtuquajtura ‘Epidermidis Staphylococcus’ prodhojnë një materie që mbron kundër formimit dhe zhvillimit të kancerit të lëkurës.

Në Shtetet e Bashkuara, kanceri i lëkurës është lloji më i zakonshëm i kancerit. Në vitin 2014, melanomat e lëkurës prekën më shumë se 76,000 individë të Amerikë dhe më shumë se 9,300 prej tyre vdiqën.

Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, më shumë se 1 milion qytetarë të SHBA-ve jetojnë me kancer të lëkurës dhe 1 në 5 do të zhvillojnë atë në një pikë të jetës së tyre.

Share.

About Author