Ish-gjenerali serb: Luftuam në Kosovë me 150 mijë ushtarë dhe nuk mundëm të bëjmë asgjë kundër UÇK-së

0

Ish-shefi i Agjencisë për Sigurinë Ushtarake serbe dhe ish-gjenerali i ushtrisë serbe, Momir Stojanoviq në një nga deklaratat e tij të fundit u ka bërë thirrje serbëve që ta pranojnë realitetin dhe të pajtohen me faktin se e kanë humbur Kosovën. Ai thotë nëse nuk kanë mundur të bëjnë asgjë kundër popullit kosovar në kohën e luftës kur në radhët e tyre kishin 150.000 ushtarë, në ditët e sotme nuk kanë shansa që ta fitojnë betejën e mundshme mes dy popujve.

“Askush më në Serbi nuk është i gatshëm për luftë. E keni parë si kaluan ushtarët që e mbronin Serbinë. Ne kemi pasur 15 000 ushtarë të armatosur në Kosovë duke luftuar me dy banda të vogla, njërën në Prekaz të komanduar nga Adem Jashari dhe tjetrën në Jabllanicë të Gjakovës dhe mezi ia kemi dalë në krye.

Sot kur korpusi ushtarak i Kosovës përkrahet nga Gjermania, Amerika, kur baza më e madhe e NATO-s ndohet në Kosovë, na duhen dyfish më shumë ushtarë për t’ia dalë mbanë.

Lajmin e plotë mund ta lexoni të Mediat Shqiptare duke klikuar KETU.

Share.

About Author