Tahiri thotë se Serbia do ta njohë Kosovën në vitin 2019

0

Shteti i Serbisë e ka kusht nga Bashkimi Evropian, njohjen e shtetit të Kosovës. E kjo gjë pritet të ndodhë më së largu deri në vitin 2019.

Kështu pohon, ish ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ani pse nuk flet për data të sakta. Ajo shton se faza e fundit e dialogut duhet të përmbyllet me pjesëmarrjen e një grupi të unitetit.

Tahiri shton në “Fakt Plus’ se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duhet të jenë pjesë e dialogut në tavolinë të bisedimeve.

Sipas Tahirit, Serbia po provokon luftë të re në Ballkan me idenë e shkëmbimit të territoreve.
Ish ministrja për Dialog, kryetare e Alternativës Demokratike të Kosovës, flet edhe për Demarkacionin e Asociacionin. Sipas Tahitit, që të dyja janë kauza të ngritura nga partitë politike.

Sipas saj, Asociacioni nuk e shkel Kushtetutën dhe Demarkacioni është në rregull.

Share.

About Author