Shpërthimi godet veturën e kryeministrit të Palestinës, tensionohet situata

0

Një eksplodim ka goditur konvoin e kryeministrit të Palestinës Rami Hamdallah në hyrje të rripit të Gazës, duke plagosur disa njerëz.

Pajisja shpërthyese eksplodoi menjëherë pasi konvoi i Hamdallahut kaloi përmes kontrollit të Erezit nga Izraeli, e njohur nga palestinezët si Beit Hanoun, në veri të Gazës të martën, njoftoi një korrespondent i “Al Jazeera”-s në Gaza.

Hamdallah ishte i padëmtuar dhe u shfaq në televizion pak pas incidentit në inaugurimin e një impianti për trajtimin e ujërave të zeza.

Megjithatë, pesë të tjerë u lënduan lehtësisht, raporton “Al Jazeera”, transmeton Periskopi.

Shefi i autoriteteve të inteligjencës palestineze ishte në Konvoj.

“Ky sulm është një përpjekje për të vrarë të gjitha përpjekjet e pajtimit, është një hap i rrezikshëm që synon përhapjen e çrregullimeve dhe luftën midis popullit tonë,” tha Munir al-Jaghoub, i cili drejton departamentin e informacionit të Fatahut në Zyrën e Mobilizimit dhe Organizimit.

“Ne kërkojmë që Hamasi të përshpejtojë hetimet e tij. Zhvillimet kanë vërtetuar se Hamasi ka dështuar plotësisht në sigurimin e sigurisë në Gaza, ashtu siç ka dështuar në sigurimin e një jete të denjë për njerëzit tanë në breg,” shtoi Jaghoub.

Hamasi dhe Fatah, dy partitë kryesore palestineze, nënshkruan një marrëveshje pajtimi në tetor të vitit 2017, duke i dhënë fund një dekade ndarjeje që panë dy qeveritë paralele që vepronin në Gaza dhe Bregun Perëndimor.

Explosion hits as Palestinian PM Rami Hamdallah enters Gaza

Share.

About Author