Lajm i madh për shqiptarët e Maqedonisë, votohet ligji për gjuhën shqipe

0

“Ligji për përdorimin e gjuhës shqipe, u votua në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë,
sapo Kaloi. Urime” shkruan Xhaferi në Facebook.

Deri tek votimi pati përplasje mes pozitës dhe opozitës, por e rëndësishme është se shqiptarët kanë një të drejtë të madhe në Maqedoni.

Kryeparlamentari Talat Xhaferi vazhdon të jetë një ndër personalitet më trim në BDI. Ai sot u përballë me Gruevskin duke ia treguar vendin se ku e ka. Edhe pse Gruevski u mundua që ta frikësojë por Xhaferi qëndroi para hundës së tij duke i thënë se sot është edhe dita e UÇK-së.

Ndryshe VMRO-së sot i ka djegur pasi në rend dite ishte edhe pika për ligjin e gjuhës shqipe, ku VMRO-ja tenton që ta pengojë zyrtarizimin e gjuhës shqipe, andaj edhe mundohet që të sulmojë kryeparlamentarin Xhaferi.

Share.

About Author