Pasi abuzoi seksualisht me fëmijët jetimë, këtë gjë kërkon pedofili anglez në Shqipëri

0

John David Brown 66 vjeçari anglez i dënuar për abuzime seksuale me të mitur në një jetimore në Shqipëri, mund të fitojë lirinë.

Brown, pretendon se është i pafajshëm duke ngritur dyshimet se gjithçka u bë për ti mbyllur atij fondacionin dhe jo për të zbardhur abuzimet seksuale me fëmijët, shkruan Tirana Today.

Ka kaluar më shumë se 11 vite në qeli i dënuar me akuzën e marrëdhënieve seksuale dhe homoseksuale me të mitur, por dënimin ndaj tij e konsideron të padrejtë dhe ka shpresë se një ditë dosja e tij do të rihapet.

David ka arritur të mësoj një gjuhën shqip në qeli dhe në shqip shprehet se sërish ka shpresë se një ditë drejtësia do ta shpallë atë të pafajshëm dhe pse dënimi ndaj tij është padrejtësi, raporton dailyrecord.co.uk.

“Sunday Mail” zbuloi vitin e kaluar se si akuzat e David Brown kërkoi apelimin e masës së sigurisë.

Tashmë, anglezi sipas mediave të huaja, i burgosur me 20 vjet për abuzimin e fëmijëve në një jetimore në Shqipëri mund të mësojë nesër nëse ai do të lirohet.

David Brown, 66 vjeç, u arrestua në vitin 2006 pasi policia shkatërroi jetimoret që ai kishte ngritur në Tiranë.

Një apelim nga ana e mbrojtjes së tij u rrëzua vitin e kaluar, por Brown tani ka shlyer mjaftueshëm dënimi i tij sipas ligjit shqiptar dhe po përpiqet që të fitojë lirinë me kusht.

Avokatja e tij, Gjystina Golloshi, tha: “Bazuar në ligjin shqiptar, ai ka përfunduar tashmë një dënim të mjaftueshëm, dhe ka të drejtë të bëjë kërkesë për t’u lënë i lirë me kusht. Nuk e di me siguri kur ai mund të lirohet dhe nuk ka asnjë mundësi që ai të lirohet menjëherë. Por shpresa jonë është që kjo gjykatë të shqyrtojë kërkesën dhe unë pres që gjërat të ndodhin së shpejti. Ka mundësi që ai të lirohet këtë vit. Sjellja e tij në burg ka qenë shumë e mirë dhe ai ka përmbushur të gjitha kushtet e kërkuara prej tij. Davidi nuk është i lumtur duke pritur që drejtësia të ndodhë. Ai do të preferonte që të jepte dëshminë e tij në gjykatë për të provuar se ai është i pafajshëm, por që është refuzuar”, shkruan Tirana Today.

“Mail Sunday Mail” zbuloi vitin e kaluar, se dy personat qw dëshmuan kundër tij kanë kërkuar që të ndryshojnë dëshmi.

Ata pretendojnë se policia dhe një psikolog i detyruan të gënjenin rreth Brownit. Andon Qoshli, 23 vjeç, tha se Brown është i pafajshëm, ndërsa Denis Aliu, 19 vjeç, tha se atij iu para për të dëshmuar.

Dyshja ishtepërgatitur të jepte dëshmi të reja, por një gjykatë në Tiranë vitin e kaluar kundërshtoi ofertën.

Gjykatësi Arben Micko tha: “Provat e tilla mund të merren vetëm gjatë hetimit”. Brown, nga Edinburgu, punoi me fëmijët për 35 vjet në Skoci dhe ishte kryetar i Panelit për Fëmijë.

Ai fluturoi në Shqipëri në vitin 2000 për të ndihmuar refugjatët që iknin nga Kosova fqinje e shkatërruar nga lufta, para se të krijonin jetimoren.

Dhjetë djem, të moshës nga katër deri në 13 vjeç, i thanë policisë se ata ishin abuzuar seksualisht nga një ose më shumë britanikë në jetimore në vitin 2006.

Në disa raste, fëmijët pohonin se ishin lidhur dhe prangosur në një ballkon dhe më pas ishin përdhunuar.

Ish kolegët e Brown, ish-infermierja Dino Christodoulou, 52 vjeçe dhe pedofil Robin Arnold, 63 vjeç, morën dënime me nga 20 vjet dhe 15 vjet respektivisht.

Të dy u transferuan në burgjet angleze për t’i shërbyer dënimet e tyre. Brown, i cili gjithmonë ka mbajtur pafajësinë e tij, u dënua me 20 vjet, por ka mbetur në Shqipëri për të luftuar për të pastruar emrin e tij.

Share.

About Author