Portali online “Insajder” një media mafioze gjobvënëse!

0

Një biznesmen kosovar, i cili ka dashur që të mbetet anonim, ka dërguar një letër në redaksinë tonë, ku ka folur për portalet brenda dhe jashtë Kosovës por në veçanti për portalin “Insajder”, shkruan Parrotlla.net.

Sipas tij në tregun mediatik shqiptar s’ka rëndësi morali, cilësia, s’ka rëndësi përgjegjësia ligjore, mëkëmbja e të drejtës njerëzore të atij për të cilin ti shkruan.

Ky është shkrimi i tij i plotë:

Tregu mediatik shqiptar i portaleve brenda dhe jashte Kosoves eshte shtuar jashte mase shume keto vitet e fundit .Keto media po shihen si nje mundesi jo vetem pasurimi por edhe gjobvenie kunder cdo personi me apo pa pushtet madje aftesia e tyre prej barbonesh shkon deri aty saqe gazetare kazanesh e pleherash,gazetare hyenash apo cakenj kockash futen deri ne moralin familjar te indiviteve pa marre parasysh se deri ku i lejon ligji dhe etika gazetareske.

Duke qene se keto portale nuk marrin pergjegjesi jo thjeshte per cilesine mediatike por shpesh nuk marrin pergjegjesi edhe kur kthehen ne sherbim te grupeve mafioze e kriminale,del ana e tyre mjaft e erret,interesi financiar.Mjafton te sigurojne para,packa se si vijne e nga vijne ato para.

Ska rendesi morali,ska rendesi cilesia ska rendesi pergjegjesia ligjore,ska rendesi mekembja e te drejtes njerezore te atij per te cilen ti shkruan .

Portale te tilla nuk jane pak dhe duket se me shume hapen me mbeshtetje te grupeve mafioze apo para te pista burimi i te cilave nuk dihet pse jo te lidhura me segmente te caktuara politike.

Hapja e protaleve te tilla ngjan si ata mafiozet qe i mbjellin shpejt e shpejt parcelat me kanabis dhe i tregtojne per tu bere te pasur ne nje kohe rekord.

Duke qene se shoqeria jone kosovare qendron mes nje morali te tronditur dhe nje jete mizerabel,ku izolimi nga bota dhe niveli ekonomik eshte si mos me keq,tregu i lulezimit te portaleve po shfaqet fuqishem.Duket se keto portale po krijojne opnione dhe po hedhin ne tregun mediatik mbetje « toksike» vetem me nje kusht te vetem qe te perfitojne sa me shume aty ku munden.

Shumica ketyre portale ne Kosove po perdoren per te bere presione per tendera,per privilegje apo per te perfituar edhe ndonje kocke,madje shkojne deri aty sa te t`ju vene gjobe individeve te ndryshem qofshin keta pushtetare apo qytetare te thjeshte.

E theksojme kete te fundit pasi ka shume rendesi,shkojne per gjobvenie deri tek qytetare te thjeshte.

Para disa ditesh nje miku im bisnesmen do me tregonte se si kishte marre nje kercenim apo sic i themi ndryshe gjobevenie nga nje kazan-gazetar D.Gashi i kazanit «Insajder» .

Gazetari ne fjale qe per nga niveli gazetaresk jo vetem le shume per te deshiruar ku gjuhen shqipe dhe mjetet e shprehjes se tij jane mjaft te varfera pa ardhur tek ajo qe quhet niveli intelektual mjaft gjysmak.

Gazetari vete nuk e dinte cfare mesazhi iu jep lexuesve me ate qe shkruan dhe as ka kode etike dhe njohuri gazetareske.

Ky gazetar qe mesa duket me shume merret me fleterrufe,dhe besojme se duhet te flase me mire turqishten apo serbishten, se sa shqipen,do te publikonte nje shkrim i cili edhe vete gazetar-kazani D.Gashi nuk e dinte se cfare domethenie kishte.

Qellimi ishte te gjobiste.Dy here ai ndryshoi titullin e shkrimit pasi spo gjente sakte si ta pershtaste me mireate artikull qe dukej qartazi i porositur.

Madje ne nje email ai i kerkonte llogari nje qytetareje pse kjo i kishte shkruar privatisht nje ish shokut te klases per nje informacion perpara 7 vjetesh.

Menyra se si i drejtohej kesaj qytetareje ishte tipike kamunduese tendencioze dhe mesjetare sikur kjo qytetare e huaj e kishte per detyre ti jepte llogari ketij gjobvenesi.

Shkrimi nuk ka te beje asgje me jeten publike ,me ndonje pergjegjesi morale apo ligjore,apo ndonje shkelje por me shume nje email privat brenda kornizave etike.

Por kazanisti Dardan Gashi sic duket gjate zierjes brenda kazanit “Insajder” i ka dhene vetes te drejten te hyje edhe te pergojoje njerez privat si tia doje qefi pa ditur qe ka jo vetem pergjegjesi etike por edhe ligjore e kete e ben vetem e vetem si te kenaq porositesit e ketij shkrimi qe si burim ishte nje email privat para 7 vjetesh dalur qellimisht nga sertaret e nje personi qe hetuesia e Kosoves duhet te kontrolloj udhetimet e tij per bisnese private me parate e shtetit.

Miku im i cili normalisht ishte prekur nga permendja e emrit ne kete fleterrufe do me thoshte se ka zbuluar se cilet qendrojne pas ketij shkrimi dhe behet fjale per disa mashtruese qe iu kane borxhe shume qytetareve ne Kosove,duke i mashtruar ata, por edhe vete mikun tim bisnesmen,madje ,madje ka edhe nga ata qe merren me punet e shtetit por qe udhetojne per pune e bisnese private me parate e shtetit.

Gazetareve te kazanit gjobvenes “Insajder”nuk iu intereson te ta dijne kete. Ketyre kazanisteve te “Insajdit” u intereson vetem e vetem si te vejne gjoba.

Kete perjetim kishte edhe miku bisnesmen kur me tregonte , kte histori me portalin gjobvenes Insajder.

Kur degjon se sa larg shkojne «kazianistet gjobvenes» qe arrijne te aludojneapo krijojne alibi per cilindo qe eshte objekt i gjobes ,nuk mund te rrish pa shtruar pyetjen;

Si eshte e mundur qe ky portal eshte vene ne sherbim te mafies dhe si guxojne keta pseudo portaliste te vendosin gjoba?

Dhe e cuditmja eshte se “Insajderi” ka shtrire gjeografine e gjobvenies duke dale madje edhe jashte territorit te Kosoves.Te pakten une kisha vetem nje rast por shume shpejt ne do te sjellim edhe listen e emrave te mundshem te personave qe qendrojne pas artikujve te blere apo sponzorizuarper qellime mafioze te portalit Insajder qe fatkeqesisht drejtohet nga persona te dyshimte dhe i sherben mafies kosovare duke u vene ne sherbim te saj vetem per te bere para.

Ne nje artikull te ardhshem ne do te dokumentojme se kush jane keta sponsor te gjobavenesve dhe mese merren realisht ata,do tu tregojme se sa qytetare kane mashtruar e marre parate e deri tek shfrytezimin e posteve shterore per te bere bisnes private.

Me siguri qe do te jene objekt i prokurorise se Kosoves bashke me gjobvenesit e tyre kazaniste te portalit Insajder qe po lulezon me gjobeveien.

Eshte nje investigim qe ka kohe qe kemi filluar dhe ne do te bejme publike per te kuptuar realisht cilet jane kazanistet e “Insajdit”dhe sponsoret e tyre dhe cilet jane bisneset dhe nga vijne parate e tyre qe sposrizojne gjoba te tilla lidhjet me politikane e qeveritare. Do te sjellim foto e video qe te kuptoje opnioni yne kosovare ,cmund te bejne kazianistet dhe sejmenet e gjobave vetem e vetem qe te sulmojne te tjeret duke mbrojtur hajduterite apo shkeljet e tyre.

Share.

About Author